تقویم و مناسبت ها
ساعت
اخبار > گونه هاي گياهي كم آب بر و سازگار با اقليم قم جايگزين چمن مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

معاون امور عمراني استانداري قم:

گونه هاي گياهي كم آب بر و سازگار با اقليم قم جايگزين چمن مي‌شود

در جلسه كارگروه استاني سازگاري با كم آبي كه با حضور مديران دستگاههاي اجرايي ذيربط و به رياست معاون امور عمراني استانداري قم برگزار شد، مهندس محسن بهشتي طي سخناني با اشاره به تغييرات اقليمي و كاهش نزولات آسماني در سالهاي گذشته و با شدت بيشتر در سال زراعي جاري گفت: براي گذر از شرايط بحراني حاضر لازم است با مديريت مصرف بهينه آب تمام بخشها را از اين بحران عبور دهيم و بخشي نگري در اين زمينه موجب مشكلات در بخشهاي ديگر جامعه خواهد شد.

وي افزود: حذف فضاي سبز كه سالها براي كاشت و نگهداري آن تلاش شده توجيه پذير نيست و فضاي سبز موجود را بايد حفظ كنيم اما در توسعه فضاي سبز بايد كاشت گونه‌هاي كم آب بر و سازگار با اقليم خشك قم در دستور كار قرار گيرد.

معاون استاندار قم ممنوعيت كاشت چمن را يادآور شد و گفت: از 2 هزار و 168 هكتار فضاي سبز شهر قم حدود 108 هكتار چمن كاري شده كه اميدواريم در سالهاي آينده با توسعه فضاي سبز گونه هاي غير چمن اين رقم كاهش يابد.

وي در خصوص چمن بلوار زائر در بستر رودخانه و همچنين راهكارهاي اجرايي به منظور كاهش 30 درصدي مصرف آب فضاي سبز شهري اظهار داشت: با توجه به عدم توقف در حاشيه اين مسير و عدم امكان استفاده تفرجگاهي از چمن‌هاي بستر رودخانه، تا يك ماه آينده كميته اي متشكل از شهرداري قم ، آب منطقه اي و آب و فاضلاب شهري با محوريت دفتر امور شهري استانداري در خصوص كاهش عرصه چمن كاري شده اين محور و راهكارهاي كاهش مصرف آب فضاي سبز با استفاده از ظرفيت هاي مختلف و استفاده از گونه‌هاي كم آب بر و سازگار با اقليم قم تصميم سازي خواهند كرد.

وي در عين حال توسعه فضاي سبز را امري اجتناب ناپذير براي شهر قم عنوان كرد و افزود: توسعه فضاي سبز با توجه به توسعه شهر امري اجتناب ناپذير است و بايد در نقاط جديد شهري كه توسعه مي‌يابند فضاي سبز نيز با توجه به طرح تفصيلي و تامين سرانه ايجاد شود.

وي گفت: در همين راستا در 2 ماه آينده كه احداث كمربندي جديد شهر قم به عنوان رينگ دوم ترافيكي شهر كلنگ زني خواهد شد، لازم است مطالعه و طراحي رينگ دوم فضاي سبز نيز در كنار رينگ دوم ترافيكي برنامه ريزي و اجرايي شود.


١٥:٥١ - 1397/02/29    /    شماره : ١٧٠٢٨    /    تعداد نمایش : ١٣٠دفتر معاونت عمرانی

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد